Jak dobrze zabezpieczyć lakier?

Lakier na samochodzie to pierwsze, co świadczy o kondycji i wieku całego pojazdu. Niestety, jest on wystawiony na bezustanne działanie wielu czynników szkodliwych. Na szczęście stale powstają nowe, oparte na nanotechnologii kosmetyki samochodowe.

Regularne woskowanie

Najlepszym i zarazem najprostszym sposobem na zabezpieczenie lakieru będzie regularne woskowanie. Warto zainwestować w porządny wosk i nakładać go dwa razy do roku. Najlepsze produkty tego typu wytwarza się z liści kopernicji, czyli brazylijskiej rośliny. Taki wosk nazywa się woskiem carnauba. Jego koszt jest dość wysoki, jednak działanie nieporównywalne do tańszych odpowiedników. Wosk nakłada się przed okresem zimowym i letnim, żeby chronić lakier przed niską temperaturą oraz gorącem i promieniowaniem UV.

Folie ochronne

Oklejanie samochodu folią ochronną pozwala uzyskać nie tylko świetną ochronę przez warunkami atmosferycznymi, jak i zmianę koloru oraz rozmaite ciekaw efekty estetyczne. Dobrej jakości folia chroni powłokę przed każdym zarysowaniem, kamieniami, błotem, smołą, gradem... Niestety, jest to dość kosztowny zabieg. Koszt folii potrzebnej do oklejenia przeciętnego samochodu może wynieść nawet 2000 złotych. Folia wytrzyma pięć lat, nie tracąc swoich właściwości. Jej montaż może być nieco skomplikowany – łatwo jest przykleić ją krzywo.

Zabezpieczenie lakieru auta

Aplikowanie powłok ochronnych

Dobrym pomysłem jest także sięgnięcie po nowoczesne technologie, które pozwalają na użycie najtrwalszych powłok ochronnych, których nie trzeba naklejać. Preparaty wykorzystują kwarc oraz sieci ceramiczne. Taka warstwa chroni lakier przed działaniem czynników chemicznych, zanieczyszczeń, kwasów, ale także przed czynnikami atmosferycznymi i mechanicznymi, takimi jak zarysowania. Cena jednego zestawu wynosi około 250 złotych, jest więc niższa niż w przypadku trudnej w aplikacji folii.

Dlaczego warto?

Nie tylko dla ochrony lakieru, ale także dla jego wyglądu. Samochód zabezpieczony woskiem lub nanotechnologią błyszczy się, a jego kolor jest głęboki i piękny na dłużej. Przy użyciu folii ochronnej można z kolei „przemalować” pojazd lub go ozdobić, odmieniając nieco jego wygląd.